studio@radiopetrov.com
545 21 55 11
vaše
pohodové
rádio
právě vysílá
Zbyněk Loucký
Spustit vysílání ►
Novinka týdne

JANA KIRSCHNER – Dunaj

27.5.2019
Zobrazit fotky

Po záplavě zpráv z hokejového šampionátu teď ze Slovenska přichází na playlist Petrova nová písnička. Jmenuje se „Dunaj“ a zpívá ji Jana Kirschner.

Jana Kirschner představuje emotivní skladbu Dunaj, která se stala titulní písní příběhu inspirovaného vraždou Daniela Tupého, který byl předlohou pro film Ostrým nožom, který aktuálně běží v českých kinech. Silný text, chladná noční Bratislava a dramatické filmové scény klipu dodaly dechberoucí atmosféru, ze které místy až mrazí.

Dunaj je Janinou intimní reakcí na silná témata, která rezonovala Slovenskem. Lidé potřebovali vyjádřit svou nespokojenost a pohoršení nad tím, jak u nich některé věci fungují, respektive nefungují. Takový byl i příběh zrození této písně – zpěvačka pocítila silnou potřebu vyjádřit se.

„Píseň Dunaj jsem nosila v hlavě už velmi dlouho, ale neměla jsem čas jí nahrát. Podařilo se to až během jedné prodloužené session ve studiu, kdy jsme nahodili demo a za pár minut jsem napsala text. Okamžitě nás překvapilo, jaká silná emoce ze skladby vyzařovala. Netušila jsem, co s ní bude dál, ale už tehdy měla obrovskou sílu,“ přibližuje vznik písně Jana, která je kromě textu i spoluautorkou hudby, kterou složila společně s Tomášem Fuchsem.

„Asi týden na to, jsem si v novinách přečetla, že Teodor Kuhn, se kterým se znám od dětství, točí film. Když jsem si přečetla, o čem bude, okamžitě jsem Tea kontaktovala a poslala mu Dunaj. Najednou do sebe všechno zapadlo a písnička najednou měla reálné poselství,“ dokončuje příběh putování skladby Kirschner.

Režisér filmu byl nadšený hned po prvním poslechu skladby, protože věděl, že dokonale vystihuje samotné poselství filmu. Snaží se totiž poukázat na nefunkční právní systém a vyvolat veřejnou diskuzi.

„Píseň Dunaj má ve filmu důležité místo a stává se součástí příběhu. Je umístěná ve scéně, ze které mě do teď mrazí,“ vyjádřil se k písni Teodor Kuhn. „Písnička má v sobě zvláštní nostalgii. Jako by se někdy dávno stalo něco velmi smutného a zůstala jen matná vzpomínka a prázdno, které se už nikdy nezaplní. Myslím, že přesně o tom je i náš film.“

Videoklip se natáčel během studeného zimního večera na březích Dunaje pod bratislavskými mosty. Režie se ujal sám režisér filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn a jeho filmový štáb. Kromě Jany Kirschner se v klipu objevuje i David Hartl – filmová postava tragicky zesnulého Davida. Klip je protkaný útržky filmových scén, které naznačují, že jde o velmi silný příběh otce (Roman Luknár), kterému zavraždili syna a on bojuje za spravedlnost.

Film Ostrým nožom pojednává o příběhu, který se začal psát před třinácti lety a do dnešního dne je nedopsaný, neboť pachatelé jsou stále nepotrestáni.

Přehrajte si
Přehrajte si
Další články
Magazín
19.9.2019

„Zalejme“…

…aplikace, která v létě rozvířila horký vzduch nad Brnem
Akce
17.9.2019

Sváča Rádia Petrov už v říjnu!

Oblíbená akce se vrací!
Novinka týdne
16.9.2019

PETR KOTVALD – Šedesát

Petr Kotvald si ke svým nedávným kulatinám nadělil novou písničku
Novinka týdne
9.9.2019

MARTA JANDOVÁ – Milovat

Nová písnička v příjemné popové poloze, která Martě velmi sluší
facebook Rádia Petrov
Víkendový magazín
Fotogalerie
© Rádio Petrov
Všechna práva vyhrazena

RP MEDIA s.r.o
Lidická 48, 602 00 Brno
IČO: 05373123
DIČ: CZ05373123