studio@radiopetrov.com
545 21 55 11
vaše
pohodové
rádio
právě vysílá
Luboš Goby
Monika Staňková
Spustit vysílání ►

Na co letos koukat o vánocích v televizi

9. 12. 2019
Veronika Bezvodová
redaktorka

K Vánocům neodmyslitelně patří pohádky. A které byste si během svátků rozhodně neměli nechat ujít?

V předvečer Štědrého dne odvysílá veřejnoprávní televize pohádku Dvanáct měsíčků. Původně lidová pohádka se stala zásluhou Boženy Němcové jednou z nejkrásnějších pohádek, která si získala srdce mnoha čtenářů. Příběhu hodné dívky, kterou poslala zlá macecha v zimě pro jahody, vévodí svébytný poetický jazyk, kterému Němcová vtisknula silný morální apel. Hlavní hrdinku provází na její cestě za štěstím probouzející se příroda. Filmového zpracování se poprvé dočkala v roce 1992, ale pozornosti si příliš nezískala. Teprve až druhá filmová adaptace v režii Karla Janáka z roku 2012 se stala novodobou klasikou. Svou zásluhu na tom má nezpochybnitelně prostředí přírodního skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, ve kterém se natáčelo. Klasický střih Janákově adaptaci svědčí. Zaujme hlavně pozměněnou narativní strukturou, náladotvornou hudbou Ondřeje Gregora Brzobohatého, únosnou stylizací, lehkou nadsázkou i nádhernými exteriéry.

Na Štědrý den rozhodně nepropásněte pohádku Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis. Ta se zejména v posledních několika letech etablovala mezi tvůrce, jejichž jméno je téměř vždy výhradně spojované s kvalitní filmařinou. Nellis v Sedmeru krkavců vytvořila barvitý fikční svět, jehož hybatelkami jsou zásadně silné ženské postavy. To je znatelná změna v interpretaci oproti stejnojmennému snímku Ludvíka Ráže z roku 1993, ve kterém je hlavní hrdinka v podání Márie Podhradské éterickou bytostí, která útrpně snáší svůj osud a ve svých bratrech i princi vzbuzuje ochranitelské pudy. Naproti tomu Martha Issová ztvárnila Bohdanku jako tvrdohlavou, impulzivní dospívající mladou ženu, která má patřičně prořízlou pusu, kterou musí nechat po většinu času zavřenou, což jí způsobuje daleko větší útrapy než trhání kopřiv, z nichž má svým bratrům utkat košile. Tahle holka do nepohody brzo pozná, že věčně koktající princ Bartoloměj (Lukáš Příkazský) je trefou do černého. Nejistý, ale čestný mladý muž nakonec nalezne odhodlání vzdorovat panovačné matce, která skrývá nejedno tajemství. Pohádka hodna velkého plátna míchá pro českého diváka nezvyklý koktejl plný napětí i humoru, vyvážených hereckých výkonů i dech beroucích leteckých záběrů z Vysokých tater.

Z dílny rodiny Svěrákových vznikla plnohodnotná podívaná pro celou rodinu, která zaručeně potěší ty nejmenší diváky. Pohádka Tři bratři v režii Jana Svěráka vychází z dětských minioper Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Tři pohádkové příběhy rámcově spojuje osud jedné sedlácké rodiny. Tři bratři se v ní vydávají do světa, aby našli svou osudovou lásku. Svěží nápad s animovanými siluetami mladých diváků umožňuje vypravěči v podání Zdeňka Svěráka s dětmi rozmlouvat, vyvolávat je, ptát se jich, vést s nimi dialog a nechávat je zdánlivě hlasovat o dalším vývoji příběhu jako bychom se znovu ocitly na hodině zpěvu. Líbezné veršované popěvky jsou přitom nedílnou součástí celé pohádky. Jan Svěrák jako zkušený režisér ví, že pokoušet se převést tradiční pohádkové příběhy na plátno s veškerou vážností nemůže v žádném případě fungovat a tak každý z nich ladí žánrově do jiného odstínu. Šípková Růženka, ve které se role zachránce zhostil na výbornou Tomáš Klus je z nich zdánlivě nejkonzervativnější. Klus připomíná prototyp hrdinného zachránce bez bázně a hany, jehož největším nepřítelem je stále se rozrůstající trnitá hradba, v které málem zůstane uvězněn. Svěrák ale i tenhle segment opepřil řadou popkulturních odkazů, které potěší zejména dospělé. Příběh o Červené karkulce je zase poněkud bizarní groteskou, v níž se mladý Mysliveček zamiluje do dívky v červeném čepečku. Zběsilá jízda na Jelenovi, zdařilá animace vlka, který je obludný a směšný zároveň i nečekaná pointa nenechá jedno oko suché. Poslední příběh o Dvanácti měsíčcích je díky komediálnímu talentu Vojty Dyka trefou do černého. Tři bratři mají zkrátka vše, co dobrá pohádka potřebuje. Hýří humorem, laskavostí a láskou k řemeslu.

Netradiční adventní „věnce“
1
Jak uspořádat vánoční večírek
2
Citronové
měsíčky
a nejlepší
linecké
3
Vánoční
playlist
Rádia
Petrov
4
Fotonávod
na vánoční ozdoby
5
Tipy na vánoční výlety
6
Kam
o adventu
do divadla
7
Rodinná vánoční hláška
8
Na jaké
pohádky
letos
koukat
9
Tipy na vánoční
dárky!
10
Cukroví pro čtyřnohé
miláčky
11
Vánoční
tradice
12
Rychlé
i zdravé
cukroví
13
Příbeh vánočních ozdob
14
Vánoční
právní
poradna
15
Proč se smaží
kapr?
16
Zdobení
vánočního
stromečku
17
Jak pečovat
o vánoční hvězdu
18
Jak zbavit kapra
šupin
19
Jak o Vánocích
nepřibrat
20
Balení
dárků
21
Vánoční
pohádka
22
Jste
připraveni?
Kvíz!
23
🔥 SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA OLYMPIC – Klikněte a vyhrajte vstupenky na koncert🔥
© Rádio Petrov
Všechna práva vyhrazena

RP MEDIA s.r.o
Lidická 48, 602 00 Brno
IČO: 05373123
DIČ: CZ05373123