studio@radiopetrov.com
545 21 55 11
vaše
pohodové
rádio
právě vysílá
Luboš Goby
Monika Staňková
Spustit vysílání ►

Medovníkové kuličky

12. 12. 2019
Petra Eliášová
moderátorka

Každý rok se u nás před vánocemi svolá rodinná valná hromada, která určí, jaké cukroví se bude péct. Sem tam se "repertoár" změní, ale nikdy nesmí chybět medovníkové kuličky. Mám dojem, že dělám každým rokem o dávku víc a stejně mávnutím proutku zmizí. Jelikož je recept jednoduchý, moc ráda se o něj podělím, abyste si tu Vaši vánoční atmosféru mohli osladit.

Na těsto potřebujete:

500 g hladké mouky

2 celá vejce

2 čajové lžičky jedlé sody

60 g rozpuštěného másla

4 polévkové lžíce medu

200 g moučkového cukru

Z těsta uděláte beztvaré placky a upečete na 180 stupňů asi 10 minut a necháte zchladnout. Mezitím si uděláte krém z 1 másla a 1 karamelového kondenzovaného mléka. Zchladlé těsto rozdrtíte na jemné drobečky. Doporučuji placky nalámat a rozmixovat v mixéru, usnadní Vám to práci. Trochu drobečků si odložíte stranou na obalení kuliček. Pak si v míse smícháte krém a a drobky z placek a vypracujete z nich hmotu, kterou dáte na 2 hodiny odpočinout do lednice. To proto, aby se vám potom kuličky lépe tvarovaly. Po dvou hodinách vyndáte těsto z lednice a už jen vytvarujete kuličky, které obalujete v drobečcích.

Citrónovo-mandlové kuličky

12. 12. 2019
Baru Goldmannová
moderátorka

Když se řekne „vánoční cukroví“, spousta z nás si asi vybaví talíř plný nejrůznějších dobrot od lineckého, přes perníčky, pracny, vanilkové rohlíčky atp. Většina babiček pak pravidelně soutěží v celorepublikové (nepsané) disciplíně „Kdo letos napeče víc druhů“. Já jsem se naposledy, kdy bylo pečení na Vánoce v mé režii, dostala na celkové číslo 8 a v tabulce se tak umístila někde mezi bídnou spodinu. Jsem ale přesvědčená o tom, že vše, co před nebo o Vánocích děláme, by mělo být spojeno s pohodou a radostí. Jsem proto pyšná na svoji osmičku, která mě bavila a dokonce poučila v tom, že 8x30 kousků je množství, které jedna malá domácnost za jedno krátké sváteční období nikdy nedokáže spořádat. A proto jsem se rozhodla, že letos si vyberu opravdu jen to cukroví, bez kterého nedokážu žít (pudinkové rohlíčky a marmeládou slepované perníčky) a vyzkouším taky něco zdravého. Na veganském blogu jsem našla recept na Citrónovo-mandlové kuličky s kokosem, o který se s vámi chci podělit. A ne proto, že jsem vegan. Ale proto, že pokaždé, když někde ve městě narazím na veganské sladkosti, nechce se mi věřit, že takové dobroty se skládají jen ze zdravých, lehkých a tělu prospěšných surovin. Proč nevyzkoušet něco nového a zároveň tím spojit příjemné s užitečným?

1 a ½ hrnku mletých mandlí nebo mandlové mouky

1 a ½ hrnku mletého sušeného kokosu

špetka soli

6 lžic agáve sirupu

4 lžíce šťávy z vymačkaných citronů

2 lžičky vanilkového extraktu

1 vrchovatá lžíce citronové kůry

¼ hrnku + 1 lžíce kokosového oleje

Mandlovou mouku (nebo mleté mandle) smícháme s kokosem a solí. V jiné misce promícháme agáve sirup, citronovou šťávu, kůru a vanilku. Poté smícháme obě směsi a po částech vléváme kokosový olej. Za použití mixéru důkladně promícháme. Lžičkou odebereme vždy stejné množství směsi a tvarujeme kuličky, které pak můžeme (ale nemusíme) obalit v kokosu. Před podáváním necháme nejméně hodinu vychladit, skladujeme v lednici.

Přejeme dobrou chuť a nádherné prožití vánočních svátků v kruhu rodinném.

Netradiční adventní „věnce“
1
Jak uspořádat vánoční večírek
2
Citronové
měsíčky
a nejlepší
linecké
3
Vánoční
playlist
Rádia
Petrov
4
Fotonávod
na vánoční ozdoby
5
Tipy na vánoční výlety
6
Kam
o adventu
do divadla
7
Rodinná vánoční hláška
8
Na jaké
pohádky
letos
koukat
9
Tipy na vánoční
dárky!
10
Cukroví pro čtyřnohé
miláčky
11
Vánoční
tradice
12
Rychlé
i zdravé
cukroví
13
Příbeh vánočních ozdob
14
Vánoční
právní
poradna
15
Proč se smaží
kapr?
16
Zdobení
vánočního
stromečku
17
Jak pečovat
o vánoční hvězdu
18
Jak zbavit kapra
šupin
19
Jak o Vánocích
nepřibrat
20
Balení
dárků
21
Vánoční
pohádka
22
Jste
připraveni?
Kvíz!
23
🔥 SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA OLYMPIC – Klikněte a vyhrajte vstupenky na koncert🔥
© Rádio Petrov
Všechna práva vyhrazena

RP MEDIA s.r.o
Lidická 48, 602 00 Brno
IČO: 05373123
DIČ: CZ05373123