studio@radiopetrov.com
545 21 55 11
vaše
pohodové
rádio
právě vysílá
Luboš Goby
Monika Staňková
Spustit vysílání ►

Jak pečovat o vánoční hvězdu

18. 12. 2019
Luboš Goby
moderátor

Když se přiblíží období adventu, začínají se nejen květinářství, ale také různé hypermarkety, tržnice i stánky zásobit vánočními rostlinami.
Ty totiž k Vánocům neodmyslitelně patří. Ať už jde o stromečky, barborky, vánoční kaktus, cesmínu, jmelí nebo vánoční hvězdu - to vše už standardně do vánočně vyzdobeného bytu patří. Ovšem nejste-li potomky Přemka Podlahy, může vám způsobit pěstování právě vánoční hvězdy nemalé komplikace.

Ať už vybíráte vánoční hvězdu či jakoukoliv jinou rostlinu, pozorně si prohlédněte její zdravotní stav. Nebojte se na květinu v obchodě sáhnout, ale snažte se u toho nevypadat zbytečně podezřele, ať vás pak prodavačky nezačnou podezírat z krádeže. A také koukněte, opět velmi obezřetně, jestli kytička nestojí ve vodě a nebo jestli není naopak přesušená.

Vánoční hvězda patří k těm rostlinám, které nemají rády zimu a průvan. Původem totiž pochází z Mexika. Pamatujte na to i ve chvíli, kdy vás svou krásou upoutá některá z vánočních květin nabízených na tržnici nebo umístěných v prodejně, ale u dveří, kde na ni táhne.
Rostlina se nachladí, stejně jako člověk, poměrně rychle, a tak je možné, že vám doma postupně opadá a zbude vám jen bezlistý klacek v pěkném květináči.

Nemám nic proti hypermarketům, ale nějak nevěřím tomu, že by tam přes advent zaměstnávali vyškoleného zahradníka, který by věděl, že vánoční hvězda potřebuje teplé světlé místo, bez přímého dopadu slunečních paprsků, že se nesmí přelévat,  ale ani šikanovat suchem a ani to, že nemá stát u otevřené lednice s jogurty, nebo někde u topení.

Vánoční hvězdu vám tedy doporučuji koupit v květinářství, kde vám rostlinu zabalí do několika vrstev papíru, dají vám ji do tašky a tak si to vaše hvězdička může bez újmy, teplotních šoků a v klidu doštrádovat až na váš vánoční stůl.

Doma ji nechte jen zdobit, nijak zbytečně moc se jí nevěnujte, ale ani péči nepodceňte. A i když bude vypadat, že už jí to u vás nebaví, trocha vody a rosení rozprašovačem všechno napraví.
A když na ni budete hodní, vrátí vám to svou krásou i příští rok. Stačí ji jen po Vánocích seříznout na cca 10 cm, přestěhujte ji do chladnější místnosti a i další roky udělá doma parádu.

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků a ještě přidám jednu radu - když už budete v tom květinářství, kupte tam větvičku jmelí, kterou pak někomu darujete. Podle pověsti vyhání darované jmelí zlé čarodějnice a přináší štěstí a lásku po celý rok.

A lásku, štěstí, ale i zdraví a pohodu vám, nejen o Vánocích,

přeje Luboš Goby

Netradiční adventní „věnce“
1
Jak uspořádat vánoční večírek
2
Citronové
měsíčky
a nejlepší
linecké
3
Vánoční
playlist
Rádia
Petrov
4
Fotonávod
na vánoční ozdoby
5
Tipy na vánoční výlety
6
Kam
o adventu
do divadla
7
Rodinná vánoční hláška
8
Na jaké
pohádky
letos
koukat
9
Tipy na vánoční
dárky!
10
Cukroví pro čtyřnohé
miláčky
11
Vánoční
tradice
12
Rychlé
i zdravé
cukroví
13
Příbeh vánočních ozdob
14
Vánoční
právní
poradna
15
Proč se smaží
kapr?
16
Zdobení
vánočního
stromečku
17
Jak pečovat
o vánoční hvězdu
18
Jak zbavit kapra
šupin
19
Jak o Vánocích
nepřibrat
20
Balení
dárků
21
Vánoční
pohádka
22
Jste
připraveni?
Kvíz!
23
🔥 SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA OLYMPIC – Klikněte a vyhrajte vstupenky na koncert🔥
© Rádio Petrov
Všechna práva vyhrazena

RP MEDIA s.r.o
Lidická 48, 602 00 Brno
IČO: 05373123
DIČ: CZ05373123