studio@radiopetrov.com
545 21 55 11
vaše
pohodové
rádio
právě vysílá
Luboš Goby
Monika Staňková
Spustit vysílání ►

5 tipů kam o adventu do divadla

7. 12. 2019
Veronika Bezvodová
redaktorka

Schovat se před vánočním shonem, uniknout každodenním povinnostem i rozmarům zimního počasí. Kdo z nás by potom těsně před Vánoci netoužil? Jednou z takových možností je návštěva brněnského divadelního svatostánku v Janáčkově divadle. Co si dát předčasný vánoční dárek a strávit poklidný večer návštěvou jednoho ze dvou nabízených operních kusů připravených souborem Janáčkovy opery NdB?

Na jeviště Janáčkova divadla se již tradičně vrací poetická inscenace Jiřího Heřmana Hry o Marii. Jedna z nejkrásnějších oper Bohuslava Martinů pojednává o vině, pokušení, pošetilosti, hříchu, pokání i odpuštění. Čtyři na sobě nezávislé příběhy spojil Martinů v silnou duchovní výpověď oslavující humanismus. Inscenace režiséra Jiřího Heřmana pracuje na velkém jevišti Janáčkova divadla s jeho hloubkou, kterou opticky prodlužuje za pomoci světel. Scénu halí do neutrálních modrošedých kulis, přičemž vzory a malby dotvářejí gotickou atmosféru. Velkolepá podívaná nejen velikostí operního souboru, ve které se zračí průzračná pokora, s jakou Jiří Heřman k inscenování textu přistupuje, zasáhne všechny vaše smysly.

Janáčkovo divadlo myslí i na ty nejmenší z nás. Kdo by neznal rozkošný Příběh lišky Bystroušky? Snad žádná jiná opera není s Brnem spjata více než právě tato. Brněnský spisovatel Rudolf Těsnohlídek chtěl svým čtenářům v Lidových novinách přinášet pravidelně kreslené obrázky opatřené vtipným textem, a protože Leoš Janáček patřil k jeho pravidelným čtenářům, tak se stalo, že se spojilo mistrovské vyprávění s hudebním talentem jednoho z největších skladatelů své doby a vznikla jímavá opera o koloběhu života. Je lyrická a melodická zároveň, snoubí se v ní laskavý i lehce jízlivý pohled na současný svět, ve kterém se spisovná řeč prolíná s líšeňským dialektem a svět lidský s tím zvířecím. Kouzelnou stínohrou, kakofonií lesních zvuků a nápaditým příběhem zaujme především děti školou povinné, dospělí naopak ocení meditativní rozměr o pomíjivosti života, který je nadčasový a rezonuje ve všech generacích bez rozdílu.

Pokud vaše srdce touží po činohře, vydejte se do Mahenova divadla a vezměte sebou rovnou celou rodinu. Režisérka Hanka Mikolášková si pro Vás totiž připravila hravou inscenaci o jednom z nejpozoruhodnějších vynálezců všech dob Thomasu Alvu Edisonovi nazvanou prostě Edison! A co že vlastně vymyslel? Je toho spousta, ale jedním z největších vynálezů byla bezesporu žárovka a tak není divu, že se o něm hraje právě v Mahenově divadle. V divadle, které bylo v Evropě jako vůbec první plně elektricky osvětlené. Tohle představení navíc propojuje činoherní herectví s tím loutkovým, trošku se v něm tančí i zpívá, ba co víc, na jevišti uvidíte kouzla v podobě roztodivných elektrických i chemických pokusů, z kterých váš malý vědátor bude u vytržení. Tak neváhejte a objevte se svými blízkými svět o nezdolné touze uspět, o odvaze být sám sebou i o roztomilé chlapecké radosti z prozkoumávání neznámého a dosud neobjeveného. Kdo ví, třeba to ve vašich ratolestech zažehne jiskru a nový Edison bude na světě.

Pokud vás naopak láká divadlo pod širým nebem, rozhodně se vydejte na náměstí svobody. Africkou pohádku přiveze Divadlo Sandry Riedlové. Pohádka je určená především dětem z mateřských školek. Příběh je rozpustilou road-movie malého černošského chlapce, který hledá vodu a bubínek. Na své cestě přitom potkává zvířecí kamarády v podobě opice, žirafy, lva a hada. Pohádka z odlehlého kontinentu kombinuje činoherní herectví a loutky za doprovodu autorských písní. Další inscenací je Zimní pohádka, která je volným pokračováním výše zmíněné Africké pohádky. Tentokrát se černoušek vypraví na sever, do Grónska, aby konečně viděl sníh. Seznámí se s eskymákem Nanukem, ledním medvědem Ursusem, poprvé bude sekat díru do ledu a uloví rybu a hlavně, uvidí sníh a potká sněhovou vločku. V představení opět hrají zásadní roli velké loutky, které dosahují velikosti až jednoho metru a vytvořila je vynikající výtvarnice Bára Kuropratová.

Na závěr bych vás ráda pozvala na pohádku Přehádané peklo líšeňského ochotnického divadelního spolku Marvánek, v níž půjde o záchranu princezen před samotným peklem a já doufám, že si to se svými dětmi krásně užijete.

Netradiční adventní „věnce“
1
Jak uspořádat vánoční večírek
2
Citronové
měsíčky
a nejlepší
linecké
3
Vánoční
playlist
Rádia
Petrov
4
Fotonávod
na vánoční ozdoby
5
Tipy na vánoční výlety
6
Kam
o adventu
do divadla
7
Rodinná vánoční hláška
8
Na jaké
pohádky
letos
koukat
9
Tipy na vánoční
dárky!
10
Cukroví pro čtyřnohé
miláčky
11
Vánoční
tradice
12
Rychlé
i zdravé
cukroví
13
Příbeh vánočních ozdob
14
Vánoční
právní
poradna
15
Proč se smaží
kapr?
16
Zdobení
vánočního
stromečku
17
Jak pečovat
o vánoční hvězdu
18
Jak zbavit kapra
šupin
19
Jak o Vánocích
nepřibrat
20
Balení
dárků
21
Vánoční
pohádka
22
Jste
připraveni?
Kvíz!
23
🔥 SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA OLYMPIC – Klikněte a vyhrajte vstupenky na koncert🔥
© Rádio Petrov
Všechna práva vyhrazena

RP MEDIA s.r.o
Lidická 48, 602 00 Brno
IČO: 05373123
DIČ: CZ05373123